Ağaç TürleriGenel

Elma Ağaçlarını Tohumdan Büyütün

Bahçenizde kendi elma ağacınızın olmanın sevincini düşünün, sadece bu değil, doğanın sağladığı tohumlardan başka hiçbirinden yetiştirmediğiniz bir tane. Kendi sürekli tedarikiniz olduğunu ve bunları genel yemek ve lezzetli elmalı turta yapmak için kullandığınızı hayal edin. Tohumlardan elma ağaçlarının yetiştirilmesi gerçekten çok kolaydır, sadece zaman ve sabır gerektirir. İşlem tamamlandığında ve ağaç yükselip büyüdüğünde, size gerçekten bir başarı ve başarı hissi verir.

Her şeyden önce bazı elma tohumlarına ihtiyacınız olacak, bu çok zor değil, sadece en sevdiğiniz elma markasını yerel marketinizden satın alın. Ve inanın ya da inanmayın, ağacınızı büyütmek için merdivenin ilk adımıdır. Şimdi ya bir elmayı yarıya kesebilir ya da tohumları alıp yiyene kadar bekleyebilir ve daha sonra tohumları geri alabilirsiniz. Genellikle bir elmadan altı taneye kadar tohum toplayabilirsiniz, ancak ne kadar çok toplarsanız o kadar iyi olur.

Tohumlarınızı aldıktan sonra bir parça mutfak kağıdına veya kağıt mendil üzerine koyun ve iyice kurumasını bekleyin. Herhangi bir elma kalıntısının tohumlar üzerinde kalmasını istemezsiniz, bu yüzden sadece bir saat kadar kurumasını bekleyin ve ardından tohumların temiz ve kuru olup olmadığını kontrol edin. Bu aşamada oldukça sağlam oldukları ve bir sonraki aşamaya hazır olacağınız için tohumda kötü bir şey olmaz. Tüm bu preparat, çimlenmeye yardımcı olduğu için gereklidir. Tohumlar kuruduktan ve temizlendikten sonra bir sonraki aşamaya hazır olurlar.

Elma tohumları doğası gereği

Çimlenme sürecini sıcaklığa göre ayarladığı için kış ve ilkbaharda bunu söyleyen bir zamanlayıcı ile donatılmıştır. Tüm bitkilerin tohumları için durum budur, ancak elma tohumlarının işleme başlamak için kışın soğuğa ihtiyacı vardır. Kışın soğuğu taklit etmek için buzdolabınızı mutfağınızda kullanabilirsiniz. Bazılarınız bu aşamada tohuma zarar vereceğini düşünüyor olabilirsiniz, ancak tohumun hiçbir şekilde zarar görmeyeceğinden emin olun ve temiz bir mutfak kağıdı tabakası alıp ıslatın.

Kağıdın yarısını kaplayan her biri arasında yer olacak şekilde tohumların üzerine beş veya altı adet yaprak yerleştirin ve tohumlar arasına sıkıştırılacak şekilde sayfanın diğer yarısını katlayın. Plastik torbadan veya plastik bir konteynırdan yeniden kapatılabilir bir deniz alın ve kağıdı tohumların içine yerleştirin ve kapatın. Tarihi torbaya veya kaba yazın ve buzdolabına koyun, birkaç günde bir kağıdın nemli kaldığını kontrol edin. Bu şimdi kış koşullarını simüle ediyor ve tohum çimlenme sürecine başlayacak.

Tohumların buzdolabında kalması gereken süre bir aydan üç aya kadar olabilir, muhtemelen bazı çeşitler için biraz daha uzun olabilir. Kökler büyümeye başladığında, tohumun bir ucundan çıkan küçük beyaz bir büyüme göreceksiniz. Kökler on ila on beş milimetre gibi belirli bir uzunluğa ulaştığında küçük tencerelere girmeye hazırdırlar. Başlamak için 3 inç saksıları kullanın ve kompostla doldurun, ortada yarım inç derinliğinde bir delik açın ve bir tohumu içine yerleştirin ve deliği örtün.

Yaklaşık iki hafta sonra yeni fidelerin saksılara filizlendiğini görmelisiniz ve oradan oldukça hızlı büyürler. Bunları düzenli olarak sulamayı unutmayın ve kompostun kurumasına izin vermeyin. Fidanlar büyüdükçe onları daha büyük saksılara nakledebilir ve daha sonra yaklaşık iki ila üç feet yüksekliğe ulaştıklarında toprağa nakledilmeye hazır olurlar. Elma ağaçları güzel güneşli bir nokta gibi ve diğer ağaçlara çok yakın dikilmek istemiyorlar. Bir elma ağacının tam yüksekliğine ulaşması yaklaşık sekiz yıl alır. Tamamen büyüdüğünde yaklaşık on beş ayağa ulaşabilir, ancak çok çılgınca büyümemeleri için budanabilirler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı