Ağaç TürleriGenel

Büyüyen Çiçekli Kiraz Ağaçları

Çiçekli kiraz ağacı çok popüler bir manzara ağacıdır. Tam çiçek açtıklarında, herhangi bir bahçede kesinlikle en iyi estetiği sağlayacaklardır. Her bahçenin baharın harika renkleri ile çiçek açmasını sağlayabilirler. Kiraz ağaçlarında kırmızı, siyah veya gri çubuklar olabilir. Bu, beyaz çiçekler ve pembenin çeşitli tonları ile iyi gidebilir. Çiçekli Badem kiraz ağacı bile kendi başına karışık renklere sahip olabilir.

Kiraz ağaçları

Bu, Prunus cinsinden Rosaceae ailesinde sınıflandırılır. Cerasus alt cinsi, bir araya toplanan çiçekleri ile ayırt edici bir özelliğe sahiptir. Kiraz kelimesi köklerini Latince cerasum ve Cerasus terimlerinden izler. Türkiye’deki Giresun şehrinin eski adı budur. Meyvelerin yanı sıra, kirazlar çiçekli ağaçları için de popülerdir. Çiçekli kiraz ağaçları küçük ama dayanıklı ağaçlardır. Çiçekleri seven insanlar için çok popülerdirler. Daha da popülerdirler çünkü bahar mevsiminin başlangıcını gösterirler. Yapraklar çiçek açmadan önce, bu kiraz ağaçları beyaz veya pembe renkte önemli miktarda çiçek üretebilecektir. Bu olaylar baharın gelmek üzere olduğunu gösteriyor.

Bu çiçekler çok çekici. Çoğu Asya ülkesinde, çiçekli kiraz ağaçları ana veya gerçekte sadece görüntüleme amacı için ekilir. Japonya’da kirazları meyve vermemek için sterilize edecek kültivatörler bile var. Kiraz ağaçlarının estetik değerinin yanı sıra sağlık yararları da vardır. Kirazlar, ağrı ve iltihaplanmanın azaltılmasına yardımcı olabilecek antosiyaninler içerir. Kirazlarda kirazları iyi bir antioksidan yapan yüksek miktarda melatonin vardır.

Kiraz Ağaçlarının Türleri

Çiçekli kiraz ağaçlarının bahçeye harika bir katkı olduğu düşünülürse, ihtiyaçlarınıza uyacak çeşitli kiraz ağacı türlerini bilmek çok yararlı olacaktır. Çiçekli Badem ve Çiçekli Kayısı gibi daha popüler türler vardır. Bu tür kiraz ağaçları bol çiçek üretebilir. Bahçenizde veya bahçenizde iyi bir manzara hedefliyorsanız, Chanticleer, Cleveland Select Flowering Armut ve Bradford kiraz ağaçları seçiminizdir.

Thundercloud Flowering Plum, kiraz ağaçları dikmek isteyenler için mükemmel bir seçimdir, ancak kara alanı söz konusu olduğunda seçim lüksüne sahip değildir. Verandada bahar aylarında pembe çiçeklerin tadını çıkarabilirsiniz. Bazı kiraz ağaçları, Kara Kiraz gibi yenilebilir özellikleri için de ekilebilir. Bu kiraz ağacının beyaz çiçekleri kırmızı tartlara dönüşür ve hızlı büyürler.

Çiçekli Kiraz Ağaçları Nasıl Büyür

Kiraz ağacının yetiştirilmesi belirli hususları gerektirecektir. Bunlardan bazıları sahibinin sorumluluklarını gerektirecektir. Akılda tutulması gereken bazı fikirler.

1. Bahçenize çiçekli bir kiraz ağacı dikmek için, her genç fideyi birbirinden en az 10 metre uzakta tutmak gerekir. Böylece, bu da bahçenizin kiraz ağaçlarının büyümesine yol açacak kadar büyük olması gerektiği anlamına gelir.

2. Genel olarak, kiraz ağaçları iyi nemli alanlarda bulunur. Daha kuru bölgelerde de büyüyebilirler, ancak çoğalmak için gerektiği kadar su almaları gerekir.

3. İyi bir toprak olduğundan emin olun. İyi drene edilmiş, ancak yeterli nemi koruyan verimli topraklarda çiçekli kiraz ağaçlarını yetiştirmek en iyisidir.

Genel olarak, sıradan topraklar iyidir, ancak çok fazla su sağlamak ve gübre eklemek kiraz ağaçlarının büyümesini ilerletmeye yardımcı olacaktır.

Bazı topraklar kayalık veya kumlu olabilir. Bu işe yaramazsa, gerekli toprak besinlerini takviye etmek için yeterli kompost malzemesi bulunduğundan emin olun.

4. Kiraz ağacının iyi bir güneş ışığına maruz kalma dengesi ve nem derecesini korumak için yeterli gölgeye ihtiyacı vardır.

5. Kiraz ağacı fideleri küçüktür fakat nispeten hızlı büyürler. Bir veya iki yıl içinde, bu fidelerin çiçekleneceğinden emin olabilirsiniz.

Sonuç

Çiçekli bir kiraz ağacı yetiştirmek kesinlikle bahçenizdeki en iyisini ortaya çıkaracaktır. Aradığınız en iyi faktörü verebilir. Ayrıca, bahçenizdeki çiçekli kiraz ağacı ile daha güzel bir baharın tadını çıkarabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı