Ağaçlar HakkındaGenel

Bir Guava Ağacı Ayı Meyvesi Nasıl Yapılır

Guava evrensel bir favoridir. Oval, yuvarlak veya armut biçimli, olgun guava, sarı renklidir, keskin bir kokuya sahiptir ve C vitamininin en zengin kaynaklarından biri olarak kabul edilir. Ağaç, Purdue’ya göre muhtemelen Güney ve Orta Amerika’nın yerlisidir. Üniversite. Daha sonra sıcak iklime sahip alanlara tanıtılmış olabilir. Guava ağacı bukleler halinde kabukları soyularak bakır renginde bir kabuğa sahip. Hem tohumlardan hem de aşılanmış kesimlerden olgun bitkilere kadar büyütülür. 2 ila 4 yıl içerisinde meyve vermeye başlar. Ağaç başına meyve verimi, bir mevsimde 100 ila 300 meyve arasında değişebilir. Sıcak iklimlerdeki ağaçlar ikinci bir meyve verimi de verebilir. Guava ağaçları, aydınlık ve güneşli havaya sahip bölgelerde gelişir. Güneş ışığı, ağaçlara çiçek ve meyve taşıması için ihtiyaç duyduğu enerjiyi sağlar.

Guava ağacının

İlkbaharda çiçek açmadan hemen önce bir üre spreyi ile püskürtülmesinin, meyve veriminin arttırılmasında yardımcı olduğu görülmektedir. Tüm çiçek ve meyve veren dallara, yüzde 25’lik bir üre çözeltisi karışımı püskürtülür. Bunu ağacın sulaması izler. Bu guava ağacının meyve üretmesine yardımcı olur. Ancak, ağacı sulamadan önce spreyin ağaç üzerinde kurumasına izin verdiğinizden emin olun. Potasyum veya potasyum yönünden zengin bir gübrenin uygulanması ağacı sağlıklı tutar ve meyve verimini arttırır.

Ağacın kök bölgesine 8-3-9-2 gübrenin bir poundunun yayılması ve ağacın dibine işlenmesi tavsiye edilir. Ağacın, eşit zaman aralıklarında yılda 3 ila 4 kez döllenmesi gerekir. Gübreleme, serin iklimlerde ve geç mevsimlerde tavsiye edilmez, çünkü ağacın büyümesi ve bu aşamada meyve vermesi bitkiye zarar verebilir. Guava ağacına iki ila üç hafta boyunca sınırlı bir su kaynağı verilmelidir. Toprağın sonuçta kuruması, ağacın üreme mekanizmasını harekete geçirir. Bitkide çiçek açması ile sonuçlanır. Ağacın budaması bir sonraki adımdır. Eski odun, büyüme düğümünden önce birkaç inç kesilmelidir.

Bu düğüm yeni büyümenin bir göstergesidir. Bunun sonucunda yeni dalların, yeni çiçeklerin ve meyvelerin filizlenmesi olacaktır. Bununla birlikte, eğer bir guava meyve bahçesinde yeterli sayıda arı mevcut değilse, bunlar sokulabilir. Bazı guava uygulayıcıları ayrıca el tozlaşmasına da başvuruyorlar. Küçük bir boya fırçası almak ve guava çiçeklerinin içini gıdıklamak hile yapabilir. Polenin yayılmasına yardımcı olur ve tozlaşma ve meyve üretimi ile sonuçlanır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı