Ağaçlar HakkındaGenel

Bir Ağacın Savunması

İnsanlar olarak, hepimiz yaşamda arzu ettiğimiz her yere ulaşabilmeyi ve gidebilmeyi seviyoruz. Bir yere yürüyerek, koşarak, bisiklete binerek, araba sürerek ya da bir uçakla gelip gelmeyeceğimizi. Aslında, varoluşumuzun bu çok temel kısmı kesin olarak kabul edilmiştir, kabul etmiyor musunuz. Bir ağaç olduğunuzu hayal edin. Bir ağaç tam anlamıyla sonsuza dek dikildiği yere sıkışmış durumda. Bunu algılayabilir misin. Bir ağaçsanız ve gerçekten uyarlanabilir hale gelirseniz, çevrenize ve çevrenize hızlı bir şekilde alışsanız daha iyi olursunuz.

Bu okuma, bir ağacın kaynaklarını sağlıklı ve güçlü bir biçimde hayatta kalmak için nasıl tahsis ettiğini işlevlerini açıklayacaktır. Bir ağacın kendini yalnızlık ortamında nasıl savunduğu. Özellikle bir ağacın anlaşmanın ham sonu varsa. Örneğin, bir ağaç atık malzemeyi elden çıkaran bir yere çok yakın bir şekilde büyüdüyse veya kök sistemini kaplayan beton ile yoğun bir caddenin yanındaki şehir ağacı. Ağacın temellerini anlayarak başlayalım. Bir ağaç odunsu bir bitkidir. Yaprak döken çoğunlukla parke ağacı ve iğne yapraklılar herdem yeşilleri olmak üzere 2 türde sınıflandırılmış birçok ağaç türü vardır.

Tıpkı bizim gibi, ağaçların da hayatta kalabilmeleri için güneş, su ve besinleri olmalıdır. Muhtemelen ağaçlar olmadan çevremizin hızla zehirleneceğini duymuşsundur. Ağaçlar karbondioksit alır ve değerli oksijen yayar. Evet, bu sağın ağaçları doğal hava filtreleridir. Son on yılda, bir ağacı bilimsel olarak anlamak için uzun bir yol kat ettik. Bu bilgiden, ağaçların kendilerini dinamik yapan biyolojik bir yapıya sahip olduklarını fark ettik. Onlar sadece bir taç, gövde ve köklerden çok daha fazlasını oluştururlar.

Ağaçlar kaynaklarını 4 ana fonksiyonda tahsis eder

Bir ağaç toksik atıklarla ve kötü toprak koşullarıyla uğraşmak zorunda kalırsa, yine de kendisini korumalıdır. Bir ağaç enerjisini fotosentezden alır. Bir ağaç, tohum oluşumu ve bırakma gibi düzenli prosedürler için enerji kullanır. Ağaçlar, ihtiyaç duydukları tüm unsurlara sahip olduklarında ve vurgulanmadıklarında en uygun şekilde büyürler. Bir ağaç yeterli suya, ışığa ve besleyiciye sahip değilse, yeni büyümeye doğru çok fazla kaynak tahsis etmeyecektir.

Uygun toprak PH dengesi, toprak koşulları asitlik ve kaynakların kullanılabilirliği büyüme sürecinde kritik öneme sahiptir. Ağaçlar lifli kökleri kullanarak besin maddeleri ve yerden su alırlar. Eğer gerekli mineraller ve su gerekli miktarlarda mevcut değilse, bir ağaç daha sonra kullanmak üzere gerekli elementleri depolamaya odaklanacaktır. Örneğin, bir ağaç yeterli suya sahip değilse, kuraklık büyülerinden geçmek için suyu depolar.

Bir ağaç

İhtiyaç duyduğu şeyin çoğunu alıyorsa ve vurgulanmadığında kaynaklarını savunmaya tahsis eder. Bir ağacın gergin olup olmadığını toprak ve çevre koşulları belirler. Bir ağaç gerilmiyorsa, büyük olasılıkla önleyici bakım modunda olacak ve savunmaya odaklanacaktır. Örneğin, bir ağaç vasküler kambiyumunu dış avcılardan korumak için kabuk katmanını kalınlaştırmaya odaklanabilir.

Bir ağacın kendini diğer rakiplerden korumak için kimyasallar ürettiğini biliyor muydun. Evet, bir ağaç, bitki, böcek veya organizmanın yakındaki diğer bir bitki olup olmadığını, çevresindeki rakiplerine uyarı işaretleri gönderir. Fiziksel bir yara oluşursa, bir ağaç bölümlendirir. Unutma, insanlar iyileşir ve ağaçlar mühürlenir! Bir ağaç gerçekten hiçbir şeyden bir şey yapma sürecinde ya da zorlu koşullarda hayatta kalmak için bir yol bulma sürecinde bir dahidir.

Bu sadece bir doktorun ofisine giremez ve bir antibiyotik isteyemez. Bir virüsle savaşmak için bağışıklık sistemine sahip değil. Fakat bir ağaç kimyasallar üretecek ve izinsiz girerse damar sistemini dış organizmalara kapatacak. Bir stresör genellikle çevresel bir ağacın üstesinden gelmek için fazla ise, o zaman azalır ve potansiyel olarak ölür. Yukarıdaki meşhur sokak ağacı örneğimizde, yakındaki mevcut su veya besin eksikliği ile bu ağacın kök sistemi kaynakları uzaklardan algılayacak. Ve köklerini mevcut alanlara doğru bir alana veya yöne doğru daha fazla yetiştirmeye başlayacaktır.

Bir daha ki sefere bir ağacın yanında yürürken veya yürürken, ona iyi bakın. Düşük tolere edilebilir koşullarda bile hayatta kalma yeteneğini anlayın. Bulunduğu noktada tüm günlük fonksiyonları yerine getirme yeteneğini düşünün. Şantiyeler, kimyasal maruziyetler, böcekler, coğrafi makyaj gibi yakınlardaki engellere bir göz atın. Bir ağacın sınırlı bir doğada yaşama yeteneğini ve ayağa kalkıp zarardan çıkmadan bile kendini nasıl savunabileceğini takdir edin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı