Ağaçlar HakkındaGenel

Balık Havuzlarına Yakın Zehirli Ağaçlardan Dikkat Edin

Eğer bir havuz tutucuysanız, zehirli ağaç türlerinin balık havuzunuzdan uzak tutulmasını sağlamak zorunludur. Türlerin büyük çoğunluğu, özellikle sonbaharda, yapraklarını döktüler. İstediğiniz en son şey Koi’nizin ve diğer havuz balıklarının, suya düştüklerinde yaprakları yemeleri. Yapraklar zehirli olmasa bile, artan organik madde seviyeleri, gölete düşen veya gölete üfleyen haberler kötüdür. Sonunda yapraklar gölet zeminde çürür. Çürüyen bitki örtüsü, amonyak ve karbondioksit seviyelerini arttırır kimse bunu istemez.

Ağ örtüleri uygulanabilir bir çözümdür ancak bence göletin genel görünümünden ve hissinden uzaklaşıyor. Ancak birçok durumda ihtiyaç duyulması gerekir. İyi olduğumu düşünebilirsiniz, çünkü yaprakları kaldırmak için bir gölet yüzey kabarcılığım var. Gölet temizleyici yaprakları çıkarsa da, zamanla yapamayabilir. Koi, hemen hemen her su birikintisi varlığını araştıracak meraklı, aç yaratıklardır.

Ağaç türlerinin doğru seçilmesi

Gölgesinin suyun hızlı bir şekilde ısınmasını engellediğinden, Koi, akvaryum balığı, kara kurbağası ve diğer su canlılarına sıcak bir yaz gününden kesinlikle hoş bir zaman geçirmenizi sağlayacaktır. Sıcak renk tonu UV ışınlarının engellenmesine yardımcı olur ve sırayla asılı alg ve örtü otunun oluşumunu kontrol eder. Soğuk su, oksijenin atmosferden suya daha kolay çözülmesine yardımcı olur.

Bir göletin etrafına yerleştirmek için ağaçları seçerken aşağıdakilerden kaçının ya da tehlikenize göre onları seçin. Laburnum, defne, defne, porsuk ve ıhlamur ağacı tüm sorunlara neden olur. Diğer türler, mutlaka zehirli olmamakla birlikte, sonunda gölet göletinize müdahale edecek büyük kök sistemlerine sahiptir, kavak çeşitleri, söğütler ve çınarlar kaçınılması gereken örneklerdir.

Kül ağacı çeşitlerinden bazıları, çok fazla gölge oluşturmadığından ve kök sistemlerinde yabani tel gibi yayılmadığından, iyi bir seçimdir. Mountain külü, ilkbaharda yaşlı tip umbels’lere sahiptir, bunu, sonbaharda neredeyse çarpıcı kırmızı yapraklar tarafından tutulan parlak kırmızı meyveler izlemektedir. Japon Mountain Ash, büyük portakal meyveleri üretir.

Yengeç elma ağaçları, bir balık havuzunda çevre düzenlemesi için mükemmel bir seçim olan oldukça küçük bir ağaç türüdür. Japon Yengeç elması ve kokulu Malus Pink Perfection iyi seçeneklerdir. Diğer iyi seçenekler, özellikle sert ve dayanıklı bir şeye ihtiyacınız varsa, Hawthorns veya Mays’tır. Neden sonbahar rengi için Crataegus prunifolia’yı denemiyorsunuz.

İsveçli gümüş huş ağacı

Hafif bir yeşillik ve zaman içinde yavaş yavaş beyazlaşan bir kabuk arıyorsanız harika. Eğer göletinizin yanına yerleştirilmiş açık havada bir pergola varsa ve yaprak dökmeyen alacalı dağcıları eklemek istiyorsanız, sarmaşık gibi yaprak döken dağcılardan kaçındığınızdan emin olun. Bu bitki türü, tüm tırmanma çeşitlerinin en zehirli türleri arasındadır.

Herdem yeşil yaprak dökücü dağcıları seçmeye kararlıysanız, Gümüş Kraliçe hızlı ve neredeyse hiç çiçeklenmediğinden harika bir seçenektir; bazen çiçek üretir, ancak onu kolayca budatabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı