Ağaçlar HakkındaGenel

Ağaçlar Hasara Nasıl Yanıt Verir

Ağaçlar, tarih öncesi çağlardan beri yeryüzünde yaşamış ve bazı en zorlu koşullarda hayatta kalmaya adapte olmuşlardır. Varlıkları boyunca ağaçlar, kötü hava koşullarının yanı sıra kuşlar ve diğer hayvanların getirdiği hasara maruz kalmıştır. Modern zamanlarda, ağaçlar insan faaliyetlerinin bir sonucu olarak artan bir hasar tehdidi ile karşı karşıyadır. Hayvanlardan farklı olarak, ağaçların hasarlı dokuyu iyileştirme süreci yoktur veya başka bir deyişle, ağaçlar hasarlı dokuyu sağlıklı doku ile değiştiremez. Bunun yerine, bölümlendirme adı verilen bir işlemle daha fazla hasara karşı korumak için hasarlı bir bölgeyi mühürlemek için bir yol geliştirdiler.

Örneğin, bir ağaç bir trafik kazasının alıcı ucundaysa, kabuğunun büyük olasılıkla darbeden zarar görmesi muhtemeldir. Kabuğun koruyucu sınırı bozulduğunda, ağacın iç kısmını içeren ahşap zararlı böceklere ve mantarlara karşı savunmasız hale gelir. Hasarlı alanın etrafında koruyucu bir bariyer oluşturma yeteneği olmadan, ağaç ölüm ve çürüme ile karşı karşıya kalacaktır. Bunun yerine, ağacın geri kalanını korumak için hasarlı bir ağaç yara alanını kapatmaya başlayacaktır. Yaranın etrafında oluşan yeni kabuk, kireçli doku olarak adlandırılır ve bu yeni koruyucu doku.

Ağacın geri kalanını hasardan korumanın yanı sıra kurumasını önler

Eğer gövdesinden dışarı çıkan anormal bir büyüme gösteren bir ağaç gördüyseniz. Muhtemelen bu doğal savunmanın sonucunu ilk elden görmüşsünüzdür. Bir araca çarpmak, bir ağacın zarar görebileceği aşırı bir olaydır, ancak kuşlar, sincaplar, fırtınalar ve budama gibi diğer kuvvetler ağaç hasarı için daha yaygın suçlulardır. Ağaçlar yaralı alanları kapama yeteneğine sahip olsa da, hasardan sonra tüm ağaçlar hayatta kalmaz ve istila ve çürümeye karşı hassas olur. Bir ağacın yaralı bir alanı tamamen kapatmak birkaç yıl sürebilir. Ve alan yeni koruyucu doku tabakasıyla tamamen kaplanmadan önce daha fazla hasar meydana gelebilir. Ağacın yaşı, türü, hasar derecesi ve hava koşulları gibi bir ağacın yarayı başarılı bir şekilde onarma yeteneğine birçok faktör katkıda bulunur. Yara daha fazla hasar veya bozulma olmadan başarıyla bölümlere ayrılırsa, ağacın hayatta kalması muhtemeldir.

Mülkünüzdeki bir ağaç hasar gördüyse, hasarın derecesini değerlendirmek için bir ağaç servis profesyoneli kiralamanız önerilir. Minimum hasara sahip ağaçlar müdahale olmadan doğal olarak kendilerini onarabilirken, aşırı zarar görmüş ağaçların tehlike haline gelmemesi için çıkarılması gerekebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı