Ağaçlar HakkındaGenel

Ağaç Yaralarının Önlenmesi ve Bakımı

Ağaçlar, ortamın veya ekipmanın neden olduğu zarar verici etkilere dayanacak olağanüstü bir yeteneğe sahiptir. Ağaçlar köklerini, gövdelerini, uzuvlarını ve yapraklarını ısıran, yakan, aç bırakan ve çürüyen strese karşı korur. Ağaçların yaraları kapatması için kendini nasıl bölümlendirdiği gerçekten şaşırtıcı. Ancak bahçenizdeki ağaçlara bakmanın en iyi yolu, ilk etapta yaraları önlemektir. Doğru dikim ve düzenli bakım, ağaçları güvenli ve sağlıklı tutmanın anahtarıdır.

İşte ağaç yaralarının önlenmesi ve bakımı için bazı ipuçları. Ağaç yaralarını önlemek için yapılabilecek en önemli şey, doğru ağacı seçmek ve mümkün olan en iyi yere dikilmesidir. Ağaç dikmek için siteyi seçerken size doğru şekilde rehberlik edebilecek kişiler oldukları için sertifikalı ağaç uzmanlarının yardımından yararlanın. Ağacın tepesini ve köklerini barındıracak kadar geniş bir alan olmasını sağlarlar. Öğütme, ağaçlar için önemli bir bakım uygulamasıdır. Malç uygun şekilde uygulanırsa, ağacın büyüme oranını yükseltir, bazal hasarı önler ve toprak nemini korur.

Malç, ağaçların etrafına iki ila dört inç derinliğe kadar uygulanmalıdır. Budama ağaçlar için başka bir bakım uygulamasıdır. Budama yaparken, uygun bir yerde kesimler yapmak önemlidir. Ayrıca, budama işleminden kaçınılmalıdır. İşi verimli ve güvenli bir şekilde yapabilmeleri için ağaç budamalarını yapmak için sertifikalı ağaç uzmanları işe alın. Budama, kırılmış, hastalıklı veya ölü dalları çıkararak ağaç sağlığını ve yapısını iyileştirir. Bir ağacın yaraları varsa, daha fazla zarar görmemesi için derhal budamaları yapın.

Ağaçları gübrelemek

Sadece gerektiğinde yapılması gereken bir uygulamadır. Büyüme yeterli ve sabitse, yeşillik sağlıklı görünür ve ağacın etrafında büyük bir rahatsızlık olmazsa, döllenme gerekmez. Gübrelemeniz gerektiğinde, ağacın tüm kök bölgesine yayılması gereken dengeli ve granül bir gübre kullanın. Bu ağaç yaralarına karşı koruyacaktır. Sağlıklı ağaçlar hızla yaralanmadan iyileşir. Yaralı ağaçları, yağış yokluğunda iki haftada bir sulayarak büyümeye devam etmeye çalışın.

Bunun, çimlerinizde çimlere otladığınız herhangi bir suya ilave olduğunu unutmayın. Bu sadece yaranın kapanma oranını arttırmakla kalmaz aynı zamanda nasır büyümesini iyileştirir ve çürüme mekanizmasına karşı direnci arttırır. Eğer yara büyükse, o zaman en iyi tedavi onu budamaktır, aksi takdirde doğanın yoluna girmesine izin verin ve ağaç kendini onarmaya yardımcı olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı